A Wrinkle in Time (2018)

A Wrinkle in Time (2018)Во кината од март 2018.

 

Жанр: АвантураСемеенФантазијаНаучна-Фантастика

 

 

 

Година: (2018)

 

Држава: 

 

Режија: Ava DuVernay

 

Улоги:

Chris Pine Dr. Alex Murry
Reese Witherspoon Mrs. Whatsit
Gugu Mbatha-Raw Dr. Kate Murry
Zach Galifianakis The Happy Medium
Levi Miller Calvin
André Holland Principal Jenkins
Mindy Kaling Mrs. Who
Michael Peña Red
Bellamy Young
Rowan Blanchard
Oprah Winfrey Mrs. Which
Daniel MacPherson Calvin’s Father
Storm Reid Meg Murry
Will McCormack
Alexia Rae Castillo Lifeguard
Sheila M. Lockhart International Scientist
Akemi Look Officer

 

Дејство:

После исчезнувањето на нејзиниот татко научник, три чудни суштества ќе ја испратат Мег, нејзиниот брат и нејзиниот пријател во вселената, за да го пронајдат…

Режисерка на филмот A Wrinkle in Time е Ава ДуВернај (13thSelma) и претставува екранизација на истоимениот книжевен класик за кој е заслужна Медлин Л’Енгле.
Книгата A Wrinkle in Time говори за Мег Мјури која живее со својата мајка, браќата близнаци (Сенди и Денис) и најмладиот брат Чарлс Волас. Нивниот татко, научник кој работел за владата, исчезнал пред повеќе од година дена. Кога во близина на нивната куќа ќе се појават три необични стари госпоѓи, Мег, нејзиниот брат Чарлс, и нивниот новостекнат школски пријател Калвин О’Киф тргнуваат на патување низ просторот и времето. Мег се обидува да го пронајде својот татко и да го спаси од најлошото можно зло во вселената, Црнилото кое ги голта световите. Овој научно-фантастичен детски роман во времето кога бил објавен во дамнешната 1962 година, ја освоил престижната награда “Њубери“ за најдобар роман за млади, а многуминиа и денеска го вбројуваат меѓу 50 најдобри книги кои некогаш се напишани.

Својата премиера филмот A Wrinkle in Time ќе ја има на 9 март 2018 година.

 

Трејлер:

 

Можеби ќе ви се допадне:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *