Foxtrot (2017)

Foxtrot (2017)Во кината од … 2017.

 

Жанр: Драма

 

7.5/10

 

Година: (2017)

 

Држава:  | 

 

Режија: Samuel Maoz

 

Улоги:

Lior Ashkenazi Michael Feldmann
Sarah Adler Daphna Feldmann
Yonaton Shiray Jonathan (as Yonathan Shiray)
Shira Haas Alma
rest of cast listed alphabetically:
Dekel Adin Squad
Yehuda Almagor Avigdor – Michael’s Brother
Shaul Amir Squad
Gefen Barkai Squad
Ran Buxenbaum Squad B
Rami Buzaglo Driver of the toy van
Aryeh Cherner High Ranking Officer
Eden Daniel A boy in the back seat
Yael Eisenberg Female Soldier
Itay Exlroad Squad
Eden Gmliel A girl in the back seat
Ilia Grosz Daphna’s Sister
Sabine Hellstorff Dancing Teacher
Irit Kaplan Woman in the rain

 

Дејство:

Еден од филмовите кој привлече најголемо внимание на публиката и филмските критичари на 72. филмски фестивал во Венеција е драмата Foxtrot која ни донесува втор долгометражен филм од израелскиот режисер Семјуел Маоз, познат по воената драма Lebanon од 2009 година. Дејството го следи семејсетвото Фелдман кое е во жалост после смртта на нивниот син кој бил убиен додека служел во израелските одбранбени сили на северот на земјата. Во главните улоги се појавуваат наградуваниот актер Lior Ashkenazi (Big Bad Wolves, Walk on Water, Late Marriage, Footnote), француската актерка Sarah Adler (Jellyfish, Notre musique, Marie Antoinette) и Dekel Adin (The Flood, Mimon, Parashat Ha-Shavua).

Иако филмот Foxtrot во Венеција е награден со Сребрен лав, израелскиот министер за култура Мири Регев не е задоволен со оваа награда, па го нарекол антиизраелски филм кој ќе даде дополнителен поттик на БДС (глобално движење за бојкот на Израел) и на сите оние кои го мразат Израел. Освен што помина одлично во Венеција, филмот одлично помина и на фестивалот Телурид и ТИФФ.

 

Трејлер:

Можеби ќе ви се допадне:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *