George Michael: Freedom (2017)

George Michael: Freedom (2017)Во кината од октомври 2017.

Жанр: МузичкиДокументарен

7.9/10

Година: (2017)

Држава: 

Режија: David Austin, George Michael

Улоги: George Michael, Kate MossStevie Wonder, Elton John, Nile Rodgers, Mark Ronson, Mary J Blige, James Corden, Ricky Gervais, Linda Evangelista, Naomi Campbell, Cindy Crawford

 

Дејство:

1990-тите години Џорџ Мајкл бил меѓу најголемите светски музички ѕвезди.
Во документарниот филм George Michael: Freedom нѐ воведува неговата пријателка Кејт Мос, а во него учествуваат манекенки, како и Стиви Вондер, Елтон Џон, Најл Роџерс, Марк Ронсон, Мери Џеј Блајџ, Џејмс Корден, Рики Жерве и многу други.
Во 1990-тите Џорџ Мајкл ги напуштил Wham! и го објавил својот солистички првенец, феноменално успешниот хит Faith. Следуваше Listen Without Prejudice и планетарно популарниот сингл Freedom!, проследен со иновативен видео спот во кој се појавиле манекенките Линда Еванѓелиста, Наоми Кемпбел, Кристи Терлингтон, Синди Крафорд и Татјана Патиц. Џорџ мошне забележително не се појавил на видеоспотот, со што покажал колку е незадоволен од дискографската куќа за која снимал. Следувала горка парница.

Трејлер:

Можеби ќе ви се допадне:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *