Get Out (2017)

Get Out (2017)Во кината од февруари 2017.
Жанр: ХорорМистеријаТрилер


7.7/10

Година: (2017)

Држава:  

Режија: Jordan Peele

Улоги: Daniel Kaluuya, Allison Williams, Catherine Keener, Bradley Whitford, Caleb Landry Jones, Betty Gabriel, LilRel Howery, Keith Stanfield, Marcus Henderson

Дејство:

Режисерското деби Get Out на Џордан Пил за монструозната заедница на белците ни нуди нов поглед во жанрот кој секогаш ги става на страна другите етнички групи.

Главниот јунак во Get Out е Крис, црнец кој планира да ги запознае родителите на својата бела девојка Роуз. Но, уште од почетокот нешто не е како што треба.

Непријатната средба со локалниот полицаец предизвикува во него – и кај нас – напнатост и кога ќе стигнат во семејната куќа на Роуз, Крис станува свесен за мошне чудно и потенцијално убиствено однесување на околината. Тој мора да се снајде во скоро сосема бело опкружување, не сметајќи ја “послугата“, носејќи се со микро-агресии и дискриминација.

Филмот Get Out е номиниран за 2 Златни глобуси, како и добитник на 30 награди и 60 номинации.

Трејлер:

Можеби ќе ви се допадне:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *