Најдобри филмови во 2017 според National Board of Review

Најдобри филмови во 2017 според National Board of ReviewNational Board of Review (Национален одбор за рецензија на филмови), американска професионална организација за промоција на филмската индустрија, односно филмот како уметност, основана уште во 1909 година, го соопшти својот избор за најдобри филмови во 2017 година.

Титулата најдобар филм во 2017 година ја понесе новиот филм кој го режирал Стивен Спилберг – The Post. Тоа е биографска приказна за Катарина Грејам, првата жена издавач на некои значајни весници во САД – Вашингтон Пост.

Меѓу 10-те најдобри американски филмови се наоѓаат и:

Baby Driver

Call Me by Your Name

Downsizing

Dunkirk

The Florida Project

Get Out

Lady Bird

Logan

Phantom Thread

Што се однесува до филмови од неанглиско говорно подрачје во оваа година, National Board of Review ги избра петте најдобри:

Frantz

Nelyubov

Estiu 1993

The Square

Una Mujer Fantástica

Можеби ќе ви се допадне:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *