Red Sparrow (2018)

Во кината од март 2018.

 

Жанр: Трилер

 

 

 

Година: (2018)

 

Држава: 

 

Режија: Francis Lawrence

 

Улоги:

Jennifer Lawrence Dominika Egorova
Joel Edgerton Nathaniel Nash
Mary-Louise Parker Stephanie Boucher
Matthias Schoenaerts Vanya Egorov
Jeremy Irons Korchnoi
Ciarán Hinds Zyugonov
Charlotte Rampling
Joely Richardson Nina
Joel de la Fuente
Thekla Reuten
Douglas Hodge Volontov
Sakina Jaffrey Trish Forsythe
Sergei Polunin Konstantin
Attila C. Arpa Ustinov’s Security #1 (as Attila Árpa)
Sasha Frolova Anya
Nicole O’Neill Sonya
Bernardo Santos Heathrow Security
Deborah Rock Holidaymaker
Sergej Onopko
Kristof Konrad Ustinov
Lauren Glazier Russian Sniper

 

Дејство:

Филмското студио 20th Century Fox го претставува првиот трејлер за акциониот трилер Red Sparrow во кој во главната улога се појавува оскаровката  Џенифер Лоренс.

Доминика Егорова (Лоренс) е посветена ќерка која одлучила да ја заштити својата мајка по секоја цена, прима балерина со ум и тело со кој се постигнува сѐ и господарка во заводливи и манипулативни борби. Кога ќе дојде крајот на нејзината кариера, таа и нејзината мајка се соочуваат со мрачна и неизвесна иднина. Поради тоа се одлучува за манипулација, и станува нов член во школата Sparrow, тајна руска разузнавачка служба која привлекува млади луѓе како неа да го користат своето тело и ум како оружје. Откако што издржала перверзен и садистички процес на обуката, станува најопасна Sparrow шпиунка која програмот некогаш ја произвел. Со текот на времето се вљубува во агентот на ЦИА кој тврди дека токму тој е единствената личност на кој што може да му верува.

Во филмот се појавуваат и Joel Edgerton, Matthias Schoenaerts, Charlotte Rampling, MaryLouise Parker и Jeremy Irons. Го режирал Francis Lawrence (претходно со Џенифер соработувал на франшизата Hunger Games) според сценариото на Justin Haythe (Revolutionary Road) кој при неговото создавање се послужил со книгата на Jason Matthews. Продуцент е Steve Zaillian од компанијата Chernin Entertainment, а извршен продуцент е Garrett Basch. Во кино дистрибуција тргнува на 2 март 2018 година.

 

Трејлер:

Можеби ќе ви се допадне:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *