Roman J Israel, Esq. (2017)

Во кината од ноември 2017.

 

Жанр: КриминалистичкиДрама

 

 

 

Година: (2017)

 

Држава:

 

Режија: Dan Gilroy

 

Улоги:

Denzel Washington Roman J. Israel
Colin Farrell Jack Mulligan
Carmen Ejogo
Shelley Hennig Olivia
Nazneen Contractor
Tony Plana Jesse Salinas
Pej Vahdat
Brittany Ishibashi Beth
James Paxton Henry
Joseph David-Jones Marcus Jones
Amanda Warren Lynn Jackson
DeRon Horton Derrell Edelbee
Franco Vega Will Wallace
Tayla Schaffner Santa Monica Pedestrian
Hugo Armstrong Fritz Molinar
Niles Fitch Langston Bailey
Andrew Tinpo Lee James Lee (as Andrew T. Lee)
Annie Sertich Kate Becker

 

Дејство:

Roman J. Israel, Esq.“ е криминалистичка трилер драма во режија на повеќекратно наградениот Ден Гилрој, режисер и сценарист на трилерот Nightcrawler (2014), кој е познат и по работата на остварувањата The Bourne Legacy (2012) и Kong: Skull Island (2017). Филмот говори за преоптоварениот казнен судски систем во Лос Анџелес, а во главната улога се појавува Дензел Вошингтон како Роман Израел, одбранбен адвокат и идеалист чија кариера ќе биде воздрмана после низа турбулентни настани кои го принудуваат на преземање екстремни акции кои во завршницата ќе ја дефинираат неговата кариера. Во филмот ќе го гледаме и Колин Фарел како богат и амбициозен адвокат Џек Мулиган кој ќе го регрутира Роман за потребите на својата фирма. Остатокот од актерската постава ја сочинуваат:  Carmen Ejogo, Lynda Gravatt, Amanda Warren, Hugo Armstrong, Sam Gilroy, Tony Plana, DeRon Horton и Amari Cheatom.

Roman J. Israel, Esq. го продуцирале Jennifer Fox, Todd Black и Washington, додека извршните продуценти се: Brian Oliver, Betsy Danbury, Charles D. King, Kim Roth, Poppy Hanks, MichaelBloom, Adam Pincus, Aaron L. Gilbert, Alex Lebovici, Steve Ponce, Derek Dauchy и Ben Ross. Филмот својата премиера ќе ја има на претстојниот TIFF кој ова година се оддржува од 7-17 септември, а на подрачјето на САД ќе биде објавен на 3-ти ноември.

 

Трејлер:

Можеби ќе ви се допадне:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *