The Disaster Artist (2017)

The Disaster Artist (2017)Во кината од декември 2017.

 

Жанр: Биографски, КомедијаДрамаИсториски

 

8.1/10

 

Година: (2017)

 

Држава: 

 

Режија: James Franco

 

Улоги:

Alison Brie Amber
James Franco Tommy Wiseau
Kristen Bell Herself
Tommy Wiseau Henry
Zac Efron Dan Janjigian
Zoey Deutch Bobbi
Adam Scott Himself
Lizzy Caplan Herself
Bryan Cranston Bryan Cranston
Dave Franco Greg Sestero
Kate Upton
Megan Mullally
Seth Rogen Sandy Schklair
Dylan Minnette
Josh Hutcherson Philip Haldiman
Sharon Stone Iris Burton
J.J. Abrams Himself

 

Дејство:

Филмот кој го режирал Џејмс Франко е прогласен за најдобар на овогодишниот Фестивал во Сан Себастијан, еден од најпрестижните фестивали.

Оваа необична биографска комедија/драма говори за тоа како е снимен филмот The Room, култно остварување од 2003 година, кој го режирал Томи Вајсо, а кој многумина го сметаат за еден од најлошите филмови некогаш снимени!

“Ова е многу едноставен филм за лудиот човек, кој имал големи соништа, а многу е подобро да имате соништа отколку да ги немате. Се надевам дека во ова лудо време филмот ќе донесе малку светлост и инспирација“, изјавил Франко по повод наградата.

The Disaster Artist е приказна за актерот, сценарист и режисер Томи Вајсо, биографски филм кој го прикажува настанувањето на пријателството меѓу актерот Грег Сестеро и Вајсо, го следи процесот на снимање и сите неволји во продукцијата на филмот The Room, како и неговиот успех подоцна и достигнување на култниот статус.

Трејлер:

Можеби ќе ви се допадне:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *