Vinterbrødre aka Winter Brothers (2017)

Vinterbrødre aka Winter Brothers (2017)Во кината од ноември 2017.

Жанр: Драма

6.9/10

Година: (2017)

Држава: 

Режија: Hlynur Palmason

Улоги: Michael BrostrupAnders HoveElliott Crosset HoveJannik JensenLars MikkelsenStefan MølholtSimon SearsVictoria Carmen Sonne

 

Дејство:
Филмот Vinterbrødre (Winter Brothers) е атмосферична приказна за двајца браќа сместена во зимски пејзаж во една рударска заедница. Емил е аутсајдер, чудак кого сограѓаните така неволно го прифаќаат поради друштвениот и позгоден брат Јохан. Во слободно време Емил произведува илегална ракија од украдени фабрички хемикалии и мечтае за чувство на страст и припаѓање. Кога на еден работник ќе му се слоши, Емил и неговата ракија стануваат главно осомничени. А тука е и предавството од Јохан. Младата Ана во која е вљубен Емил, го избрала неговиот брат. Опкружен со морничава, скоро апокалиптична атмосфера на индустрискиот пејзаж исполнет со заглушувачки звуци од фабриката и рудникот, Емил постепено губи контрола. Насилството е неизбежно…

 

Трејлер:

Можеби ќе ви се допадне:

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *